English

Ako dostať čip do koronavírusovej vakcíny?

V koronavírusovej vakcíne nie sú žiadne čipy, ale čo keby sme ich tam chceli dať? James Heathers je šéfom vývoja vo firme zaoberajúcej sa prenosom signálov medzi človekom a počítačmi, podľa svojich slov strávil „posledných 15 rokov napájaním technológií na ľudí a do ľudí“. V časopise Atlantic sa zamyslel, či a ako by sa čipovanie obyvateľstva cez koronavakcíny dalo uskutočniť.

  1. V prvom rade, čip by sa musel nenápadne vložiť do striekačky, nie do samotnej vakcíny, pretože čipy vo vakcíne nedávajú matematický a ekonomický zmysel. Z jednej ampulky sa typicky očkuje šesť ľudí. Ak budú čipy voľne plávať v roztoku, nikdy neviete, koľko ich pre jednu dávku naberiete. Nechcete predsa päť neočipovaných občanov a jedného, ktorý dostal šesť čipov. Ak si chcete byť na 95 % istí, že každý dostane aspoň jeden čip, do jednej 6-dávkovej ampulky musíte dať 26 čipov. (A potom nebudete vedieť, kto dostal ktorý čip.) Pre celú svetovú populáciu by ste potrebovali vyrobiť vyše 200 miliárd čipov, čo nie je možné.
  2. Bohužiaľ, cez vakcíny nie je možné distribuovať 5G čipy. Vnútorný priemer injekcie, ktorou sa vakcína vpichuje, je asi štvrť milimetra. Najnovšie 5G čipy majú priemer skoro 20 milimetrov.
  3. Čipy tak malé, že by prešli ihlou až do vášho tela, existujú, aj keď sú na samej hranici toho, čo fyzika umožňuje. Existuje napríklad biosenzor s rozmermi 0,2 x 0,2 x 0,1 milimetra, ktorý dokáže odmerať teplotu svojho okolia. Ste teda už na polceste k tomu, aby ste vedeli všetkým ľuďom na Zemi odmerať teplotu!
  4. Najväčší problém však ale začína až po očipovaní. Z čoho získa čip energiu, aby dokázal fungovať? Batérie takto malé neexistujú. Miniatúrne senzory je možné napájať z iných zariadení na diaľku, napríklad lúčom svetla alebo ultrazvukom. Čo je dosť cool, ale takmer určite by ste si všimli, ak by za vami niekto chodil s ultrazvukom dosť výkonným, aby cez kožu a svaly dokázal na diaľku napájať čip.
  5. Ak by ste aj nejako vyriešili problém s napájaním, zostáva posledný – aby bol čip na niečo užitočný, potrebujete z neho vedieť prečítať dáta. A ľudský sval, kam sa pichá injekcia, je najhoršie možné miesto, kam ste čip mohli dať, bezdrôtový signál sa cezeň šíri veľmi problematicky.
    Verdikt – veľmi ťažké až nemožné. Možno v ďalšej pandémii. (The Atlantic)